Naturenet: Schedule 9 Species

Schedule 9 Species

Animals and plants to which Section 14 applies

Note. The common name or names given in this Schedule are included by way of guidance only; in the event of any dispute or proceedings, the common name or names shall not be taken into account. Check the actual legislation for the scientific names.

Schedule 9 Part 1

Part 1: Animals which are established in the wild

Common name Scientific name
Bass, Large-mouthed Black Micropterus salmoides
Bass, Rock Ambloplites rupestris
Bitterling Rhodeus sericeus
Budgerigar Melopsittacus undulatus (removed in 2010)
Capercaillie Tetrao urogallus
Coypu Myocastor coypus (removed in 2010)
Crayfish, Noble Astacus astacus
Crayfish, Signal Pacifastacus leniusculus
Crayfish, Turkish Astacus leptodactylus
Deer, Muntjac Muntiacus reevesi
Deer, Sika Cervus nippon
Deer, any hybrid one of whose parents or other lineal ancestor was a Sika Deer Any hybrid of Cervus nippon

With respect to the Outer Hebrides and the islands of Aaran, Islay, Jura and Rum -

(a) Deer, Cervus (all species)

Cervus (removed in 2010)

With respect to the Outer Hebrides and the islands of Aaran, Islay, Jura and Rum -

(b) Deer, any hybrid one of whose parents or other lineal ancestor was a species of Cervus deer

Any hybrid of the genus Cervus (removed in 2010)
Dormouse, Fat Glis glis
Duck, Carolina Wood Aix sponsa
Duck, Mandarin Aix galericulata
Duck, Ruddy Oxyura jamaicensis
Eagle, White-tailed Haliaetus albicilla
Flatworm, New Zealand Artiposthia triangulata
Frog, Edible Rana esculenta
Frog, European Tree (otherwise known as Common tree frog) Hyla arborea
Frog, Marsh Rana ridibunda
Gerbil, Mongolian Meriones unguiculatus (removed in 2010)
Goose, Canada Branta canadensis
Goose, Egyptian Alopochen aegyptiacus
Heron, Night Nycticorax nycticorax
Lizard, Common Wall Podarcis muralis
Marmot, Prairie (otherwise known as Prairie dog) Cynomys
Mink, American Mustela vison
Newt, Alpine Triturus alpestris
Newt, Italian Crested Triturus carnifex
Owl, Barn Tyto alba
Parakeet, Ring-necked Psittacula krameri
Partridge, Chukar Alectoris chukar
Partridge, Rock Alectoris graeca
Pheasant, Golden Chrysolophus pictus
Pheasant, Lady Amherst’s Chrysolophus amherstiae
Pheasant, Reeves’ Syrmaticus reevesii
Pheasant, Silver Lophura nycthemera
Porcupine, Crested Hystrix cristata (removed in 2010)
Porcupine, Himalayan Hystrix hodgsonii (removed in 2010)
Pumpkinseed (otherwise known as Sun-fish or Pond-perch) Lepomis gibbosus
Quail, Bobwhite Colinus virginianus (removed in 2010)
Rat, Black Rattus rattus
Snake, Aesculapian Elaphe longissima
Squirrel, Grey Sciurus carolinensis
Terrapin, European Pond Emys orbicularis
Toad, African Clawed Xenopus laevis
Toad, Midwife Alytes obstetricans
Toad, Yellow-bellied Bombina variegata
Wallaby, Red-necked Macropus rufogriseus
Wels (otherwise known as European catfish) Silurus glanis
Zander Stizostedion lucioperca

The following animals were added to Schedule 9 by The Wildlife and Countryside Act 1981 (Variation of Schedule 9) (England and Wales) Order 2010:

Common name Scientific name
Boar, Wild Sus scrofa
Chough Pyrrhocorax pyrrhocorax
Corncrake Crex crex
Crab, Chinese Mitten Eriocheir sinensis
Crane, Common Grus grus
Crayfish, Red Swamp Procambarus clarkii
Crayfish, Spiny-cheek Orconectes limosus
Deer, Chinese Water Hydropotes inermis
Flatworm Kontikia andersoni
Flatworm Kontikia ventrolineata
Flatworm, Australian Australoplana sanguinea
Goose, Bar-headed Anser indicus
Goose, Barnacle Branta leucopsis
Goose, Emperor Anser canagicus
Goose, Snow Anser caerulescens
Goshawk Accipiter gentilis
Kite, Red Milvus milvus
Limpet, Slipper Crepidula fornicata
Owl, Eagle Bubo bubo
Oyster Drill, American Urosalpinx cinerea
Parakeet, Monk Myiopsitta monachus
Pochard, Red-crested Netta rufina
Shelduck, Ruddy Tadorna ferruginea
Swan, Black Cygnus atratus.
   

 

Schedule 9 Part II

Part II: Plants

Common name Scientific name
False-acacia Robinia pseudoacacia
Fanwort Cabomba caroliniana
Fern, Water Azolla filiculoides
Fig, Hottentot Carpobrotus edulis
Hogweed, Giant Heracleum mantegazzianum
Hyacinth, water Eichhornia crassipes
Kelp, Giant Macrocystis angustifolia
Kelp, Giant Macrocystis integrifolia
Kelp, Giant Macrocystis laevis
Kelp, Giant Macrocystis pyrifera
Kelp, Japanese Laminaria japonica
Knotweed, Japanese Polygonum cuspidatum
Name changed in 2010
Leek, Few-flowered Allium paradoxum
Lettuce, water Pistia stratiotes
Parrot's-feather Myriophyllum aquaticum
Pennywort, Floating Hydrocotyle ranunculoides
Salvinia, Giant Salvinia molesta
Seafingers, Green Codium fragile tomentosoides
Name changed in 2010
Seaweed, Californian Red Pikea californica
Seaweed, Hooked Asparagus Asparagopsis armata
Seaweed, Japanese Sargassum muticum

Seaweeds, Laver

(except native species)

Porphyra spp except -
P. amethystea
P. leucosticta
P. linearis
P. miniata
P. purpurea
P. umbilicalis
Shallon Gaultheria shallon
Stonecrop, Australian swamp Crassula helmsii
Wakame Undaria pinnatifida
Waterweed, Curly Lagarosiphon major

The following plants were added to Schedule 9 by The Wildlife and Countryside Act 1981 (Variation of Schedule 9) (England and Wales) Order 2010:

Common name Scientific name
Alexanders, Perfoliate Smyrnium perfoliatum
Algae, Red Grateloupia luxurians
Archangel, Variegated Yellow Lamiastrum galeobdolon subsp. argentatum
Azalea, Yellow Rhododendron luteum
Balsam, Himalayan Impatiens glandulifera
Cotoneaster Cotoneaster horizontalis
Cotoneaster, Entire-leaved Cotoneaster integrifolius
Cotoneaster, Himalayan Cotoneaster simonsii
Cotoneaster, Hollyberry Cotoneaster bullatus
Cotoneaster, Small-leaved Cotoneaster microphyllus
Creeper, False Virginia Parthenocissus inserta
Creeper, Virginia Parthenocissus quinquefolia
Dewplant, Purple Disphyma crassifolium
Fanwort (otherwise known as Carolina Water-Shield) Cabomba caroliniana
Fern, Water Azolla filiculoides
Fig, Hottentot Carpobrotus edulis
Garlic, Three-cornered Allium triquetrum
Hyacinth, Water Eichhornia crassipes
Knotweed, Giant Fallopia sachalinensis
Knotweed, Hybrid Fallopia japonica x Fallopia sachalinensis
Knotweed, Japanese Fallopia japonica
Leek, Few-flowered Allium paradoxum
Lettuce, Water Pistia stratiotes
Montbretia Crocosmia x crocosmiiflora
Parrot's Feather Myriophyllum aquaticum
Pennywort, Floating Hydrocotyle ranunculoides
Potato, Duck Sagittaria latifolia
Primrose, Floating Water Ludwigia peploides
Primrose, Water Ludwigia grandiflora
Primrose, Water Ludwigia uruguayensis
Rhododendron Rhododendron ponticum
Rhododendron Rhododendron ponticum x Rhododendron maximum
Rhubarb, Giant Gunnera tinctoria
Rose, Japanese Rosa rugosa
Salvinia, Giant Salvinia molesta
Seafingers, Green Codium fragile
Stonecrop, Australian Swamp (otherwise known as New Zealand Pygmyweed) Crassula helmsii
Waterweed, Curly Lagarosiphon major
Waterweeds All species of the genus Elodea.